Rowerem do Czerska

Wiosna coraz bliżej, a więc i sezon na wycieczki rowerowe uważamy za otwarty. Na pewno zastanawiacie się, dokąd się wybrać po zimowym „przestoju” aby dobrze rozpocząć sezon.

Trasa niezbyt wymagająca aby nie nadwyrężyć sił po zimowym leniuchowaniu, a jednocześnie urokliwa i dająca satysfakcję po jej przejechaniu.
Mamy dla Was coś w sam raz.

Wycieczka na średniowieczny Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku. Zamek został wybudowany na przełomie XIV i XV w. przez Księcia Janusza I.

Chociaż do dnia dzisiejszego z Zamku zostały jedynie ruiny, można w nim poczuć ducha dawnych czasów.

Na gości w Zamku czeka wiele atrakcji, zwiedzanie baszty z której rozciąga się przepiękny widok na okolicę (również sady w których dojrzewają owoce), Gra Zamkowa (szukanie historycznych postaci, które bywały na zamku), Quest „Na Tropach Średniowiecznego Czerska” w którym podążacie drogami ludzi mieszkających w Zamku w okresie Średniowiecza.

Od Maja odbywać się będą również Weekendowe Pikniki Historyczne na których nie zabraknie pokazów łuczniczych i rycerskich czy kramów rzemieślników.
Z Warszawy można wybrać 2 trasy. Z Kabat przez Park Kultury w Powsinie, Piaseczno i dalej Chojnowskim Szlakiem Rowerowym (oznaczony kolorem zielonym) aż do Góry Kalwarii.

Drugą trasę można rozpocząć pod mostem Siekierkowskim w Warszawie i dalej Wałem Nadwiślańskim aż do Góry Kalwarii. Na mapie pod tym linkiem:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zGZyTLoKJRCU.ke8W2kvSYJiM&usp=sharing

znajdziecie oba szlaki. W zależności, którą trasę wybierzecie do przejechania będziecie mieli ok 40 bądź 50 kilometrów.
Zachęcamy również do szukania własnych ścieżek.

Oba szlaki wiodą przez tereny leśne, miejscami z przepięknym widokiem na Wisłę. Wybierając trasę Wałem Nadwiślańskim będziecie przejeżdżać obok rezerwatu przyrody

Wyspy Zawadowskie. Warto się tutaj zatrzymać i przyjrzeć mieszkającym tu zwierzętom. W rezewracie spotkacie m. in. mewy, rybitwy, sieweczki czy zimorodki.
Równie często pojawiają się tutaj bieliki, czaple i kormorany. Wszystkie gatunki są pod ochroną a Wyspy Zawadowskie są jednym z niewielu miejsc, gdzie można je oglądać w ich naturalnym środowisku.

Więc jeżeli jeszcze nie podjęliście decyzji dokąd się wybrać na pierwszą wiosenną przejażdżkę rowerem, nie zastanawiajcie się ani minuty dłużej.
Wycieczka na zamek w Czersku dostarczy Wam niezapomnianych przeżyć wizualnych i rowerowych.